Ολυμπιακός Ανοίγει Λογαριασμό με Νίκη Επί της Ζαλγκίρις στην Euroleague

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει της Ζαλγκίρις Κάουνας με σκορ 74-68 στο ΣΕΦ, παρά το γεγονός ότι έκανε τα εύκολα δύσκολα. Αυτή η νίκη σηματοδοτεί την πρώτη του φετινή επιτυχία στην Euroleague. Οι «ερυθρόλευκοι» υποχρέωσαν τους Λιθουανούς στην πρώτη τους ήττα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται χωρίς ρυθμό, καθώς το σκορ βρισκόταν μόλις στο 4-0 μετά από 4 λεπτά. Η δυνατή άμυνα του Ολυμπιακού προκάλεσε πολλά λάθη στους φιλοξενούμενους, με τους Φουρνιέ και Βεζένκοβ να αναλαμβάνουν δράση και να διαμορφώνουν το 12-4 στο 7’. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 21-6, με τους φιλάθλους να απολαμβάνουν ένα ωραίο θέαμα.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Λιθουανοί προσπαθούσαν να βρουν λύσεις, ωστόσο έβλεπαν το ταμπλό να δείχνει 25-7 μετά από 14 λεπτά. Η έξοδος του Σμάιλαγκιτς έφερε 5 πόντους, αλλά ο Γκος διατήρησε τον Ολυμπιακό σε καλή πορεία. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σημαντικά τη διαφορά, ολοκληρώνοντας το πρώτο ημίχρονο με σκορ 35-24.

Στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να ανακτήσει τη συγκέντρωσή του, με τις συνεργασίες Γουόκαπ και Φουρνιέ να προσφέρουν ρυθμό. Ωστόσο, η Ζαλγκίρις βρήκε δεύτερες ευκαιρίες και το σκορ στο τέλος της περιόδου ήταν 52-43.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να θέλει να ξεφύγει, καθώς η Ζαλγκίρις πλησίασε με 52-46. Η επιστροφή του Φαλ πρόσφερε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, ενώ οι Βιλντόζα και Παπανικολάου σημείωσαν τρίποντα, ανακτώντας το έλεγχο της αναμέτρησης (59-48, 33’). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το σκορ κοντά (66-61, 38’), με τον Φρανσίσκο να μειώνει ακόμη πιο πολύ (67-65, 39’). Στο κρίσιμο αυτό σημείο, ο Βεζένκοβ ανέλαβε δράση, σκοράροντας 7 πόντους και χαρίζοντας τη νίκη στον Ολυμπιακό με τελικό σκορ 74-68.

Τα δεκάλεπτα: 21-6, 35-24, 52-43, 74-68.
Πηγή: news.gr